Masaż brzucha w wielu szkołach nie jest zwykle wykonywany, jako element standardowej procedury masażu, ale już, jako forma terapii. Układ pokarmowy i narządy jamy brzusznej pracują niemalże bez przerwy, w jodze automasaż jamy brzusznej (Nauli) jest zalecany, jako codzienna praktyka profilaktyki i usprawniania pracy narządów jamy brzusznej. Korzyści z wykonywania Nauli w dziele Hatha Joga Prapadika, będącym jednym z trzech klasycznych tekstów Hatha Jogi są przedstawione w następujących słowach: „wzmaga ogień żołądkowy*, usprawnia trawienie i usuwa wszelkie choroby”. Zatem masażu brzucha nie można nie doceniać. Zabierając się do masażu brzucha trzeba już dysponować doświadczeniem i najlepiej wykonywać go na początku pod okiem doświadczonego masażysty i zawsze po konsultacji z lekarzem. Masaż brzucha wykonany nieprawidłowo może przynieść więcej szkody niż pożytku. Podstawowym warunkiem jego wykonania jest pusty żołądek. Nie można go też wykonywać kobietom będącym w ciąży lub w czasie menstruacji. Kolejnymi przeciwwskazaniami są choroby serca, nadciśnienie, niskie cieśninie krwi, przepuklina, kamienie żółciowe, wrzody żołądka oraz nie wykonujemy go osobom wracającym do zdrowia po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej.
Masujemy 10 punktów kierując się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wspomagając przez to perystaltykę jelit. Inną koncepcje przedstawia Harald Brust jeden pierwszych autorów książek o tajskim masażu, zalecając wykonywanie masaż brzucha w kierunku przeciwnym do kierunku przebiegu pokarmu przez układ pokarmowy, czyli w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, opierając się na zasadzie powszechnie stosowanej w jodze, że najlepsze rozluźnienie osiąga się po wcześniejszym napięciu. Dlatego też według tej teorii masując w kierunku przeciwnym do kierunku pracy układu pokarmowego, oporując jego pracę wpływa się na jego rozluźnienie. Nie wpływa to niekorzystnie na prace układu pokarmowego gdyż nie jest to na tyle długa technika żeby miała zaszkodzić. Ciężko jednoznacznie ocenić to podejście z powodu braku badań naukowych w tej kwestii. Natomiast ten kierunek masażu brzucha możemy wybrać, gdy masowany ma wzmożoną perystaltykę jelit. Ten sam autor wyjaśnia również, co daje nacisk pionowo w dół oraz jakie są korzyści z nacisku wykonywanym w kierunku pępka. W pierwszym przypadku wpływa się na rozluźnienie mięśni brzucha a w drugim stymuluje się narządy wewnętrzne. Najlepsze efekty daje połączenie obu technik.
Masaż brzucha wykonywane może być po III lub po IV etapie masażu. Nogi masowanego powinny być zgięte, najwygodniej jest pod kolana podłożyć wałek lub zwinięty ręcznik. Prosimy masowanego by się rozluźnił. Idealnie było by zgrać ruchy masażysty z oddechem masowanego, przy wydechu naciskając zaś przy wdechu zwalniać ucisk.
Piotr Druzgała